Vaicājums, kādēļ mājām ir dots nosaukums "Pikšas", arī muzejā ir izskanējis vairākkārt. Esam mēģinājuši sameklēt atbildes, bet savos meklējumos oficiālu un dokumentos apstiprinātu atbildi neesam atraduši.

1887. gada dokumentā par zemes izpirkšanu no Udzes muižas mājas nosaukums ir "Pikše". Dokuments rakstīts krievu valodā. Tas apliecina, ka šai vietai nosaukums ir dots jau tālā senatnē.

Ņemot vērā, ka laika gaitā cilvēku valodās daudzu nosaukumu skanējums un rakstība ir mainījusies, esam izvērtējuši vairākus variantus, kāds gan varēja būt pirmsākums māju "Pikšas" vārda izvēlei.

Pirmkārt, muzejā esam vienisprātis, ka mājas nosaukums noteikti nav saistāms ar šodienas skaidrojumu vārdam pikša - jūras zivs ar slaidu, sudrabainu ķermeni, tumši pelēku muguru un melnu plankumu pie sānu līnijas.

Otrkārt. Pikši – ātri, īsi, noteikti. Iespējams, tādi ir bijuši Pikšu māju ļaudis, tādēļ arī mājām tāds nosaukums.

Treškārt. Pikucis ir neliela zemes pika. Varbūt, toreiz tā ļaudis deva nosaukumu vietai, kur vēlējās dzīvot – iegūt kaut zemes pikuci, kur saimniekot un veidot savas dzimtas pamatus.

Ceturtkārt. Mūsdienās plaši zināms ir vārds – pikselis - vismazākais attēla elements, kam rastrgrafikā var patstāvīgi piešķirt tādus raksturojumus kā, piem., krāsa un spilgtums. Arī tā varam iztēloties mājas nosaukuma rašanos – vismazākā daļa – mazs piksis vai pikucis -  no visas toreizējās Udzes muižas zemes.

Granīta akmens ar iekaltu uzrakstu "Pikšas"