Tradīcijas
Kāda muzeja apmeklētāja pašizgatavots lidmodelis Latvijas karoga krāsās

Kopš 2005. gada ir aizsākusies Eiropas Muzeju nakts tradīcija. Ne gluži no tā laika, bet var sacīt drīz pēc tam, šis pasākums "tika līdz mums", muzejam "Pikšas", un arī ir kļuvis tradicionāls.

Ik gadu mūsu organizēto Muzeju nakts sarīkojumu apmeklē krietns pulks ļaužu un tā tas bija arī šogad, 2024. gadā.

Ir taisnība, ka "lauku sētā darbu daudz", kā mēdz sacīt kādā TV raidījumā. Tā tas ir arī pie mums. Šķiet, ka tieši darbošanās ir tā, kas piesaista cilvēkus jo īpaši. Bluķa sazāģēšana ar divroku zāģi, ūdens nešana nēšos, sēdēt stellēs un izzināt audekla tapšanas pamatus – tie ir tradicionāli lauku darbi. Šogad īpaša nodarbība bija saistīta ar "lidināšanos mākoņos", kā arī gaisīgu un romantisku interjera priekšmetu radīšana mezglošanas tehnikā.

Vai muzeja darbinieki to spētu paveikt vieni? Protams, ka nē! Paldies mūsu palīgiem – radošo darbnīcu vadītājiem. Šoreiz tie bija Dobeles Mazpulks un Maija un Jānis Albāti, Aigars Spruntulis (lidmodeļu darbnīca), Antra Grandovska (mezglošana), Anita Ķipsne (darbs stellēs)!

Patīkami, ka pasākuma apmeklētāji ar lielu interesi un nopietnu iedziļināšanos uzkavējās ekspozīcijā "Kārlis Ulmanis 1877-1942", kas ir stāsts ne tikai par K. Ulmaņa dzīvi un  par viņa dzimtajām mājām "Pikšas", bet arī par Latvijas valsts tapšanu un vēsturi līdz 1940. gadam.

Šogad jaunums bija iespēja nobaudīt maltīti par ziedojumu - Pavasara zupa un Klipma ar zavtīgu saldo zupi, kas tika pagatavotas no muzeja krājuma recepšu pierakstu kladēm. Pierakstus veica bērzeniece Selma Leinerta aizvadītā gadsimta sākumā. Tiesa, pareizāk gan būtu sacīt, ka muzejā  pagatavotās zupes tapa pēc Selmas Leinertes pierakstīto recepšu motīviem. Viss bija gards, jo līdz krēslai katli bija tukši.

Mēs secinājām, ka ir vērts pārcilāt recepšu pierakstus un senākas pavārgrāmatas, lai cilvēkiem atgādinātu par vecmāmiņu gatavotajām klimpām, bubertiem, uzpūteņiem, ķīseļiem, ka sātīgas zupas var pagatavot no dārza nomales nezālēm vai gan pļavā gan dobē sastopamajām skābenēm.

Paldies muzeja apmeklētājiem par aizrautīgu un ieinteresētu piedalīšanos visās aktivitātēs! Visiem kopā mums izdevās izzināt un iegūt, pētīt un saprasts, "kas arī bija jāpierāda" – tā mēdza sacīt matemātikas stundās skolotāja, kad uzdevums bija veiksmīgi izpildīts. Tā varam sacīt, jo šī gada Muzeju nakts motīvs bija "Izzināt un iegūt, pētīt un saprasts".